Nepotrebná vojenská základňa pri Bezenye

Autor: Helmut Posch | 14.2.2020 o 5:36 | Karma článku: 4,35 | Prečítané:  1339x

Po návšteve opusteného maďarského vlakového depa, sa dnes vydávame na prieskum ďalšieho opusteného objektu na maďarskom území. Tento krát je to veľký areál bývalej vojenskej základne v pohraničnej dedine Bezenye.

Narozdiel od vlakového depa v Istvánteleku, pred návštevou o tomto objekte nevieme takmer nič. Len jeden z nás pri jazde po okreske, ktorá ide neďaleko zazrel, že tu je objekt, ktorý vyzerá opustene. A ideme teda preskúmať, či to je naozaj tak.

Naša návšteva začína odbočením z okresky na lesnú cestu za obcou Bezenye, asi 25 kilometrov od slovenských hraníc. Niekoľko minút ideme popri vysokom plote, aké bývajú aj na letiskách, až prídeme k niečomu, čo vyzerá ako hlavný vchod. 

Očividne tu už niekto pred nami bol, vstupná brána je poškodená, no aj tak ju treba preliezť. 

Stále nevieme, na koľko je tento objekt používaný a preto sme si nie istí, či robíme dobre, že sme sa sem prepašovali. Postupne nám ale dochádza, že objekt už armádou asi používaný nie je, no možno ho používa niekto iný. Nakoniec, pozrite si fotky s opisom našej návštevy a možno postupne prídete na to, na čo aj my.

Po východe z vrátnice váhame čo ďalej. Napravo od nás stojí budova, ktorá vyzerá v celkom dobrom stave a v jej okolí stoja poľnohospodárske autá. Vyberáme sa tak radšej na druhú stranu, do malej budovy, podobajúcej sa na nejakú trafostanicu.

Teraz sa odhodláme navštíviť najväčšiu budovu, ktorá je na dohľad. Stojí práve medzi trafostanicou a funkčne vyzerajúcou budovou. Musíme ju chvíľu obchádzať, kým nájdeme vchod, no nakoniec sa to podarí. Jedny z dverí majú rozbité sklenené tabule, cez ktoré môžeme prejsť.

Prešli sme celú budovu a začíname váhať, či sa pozrieme aj do tej, ktorá má šancu, že by mohla fungovať. No minimálne skúsiť to musíme. Hneď ako len opustíme budovu, v ktorej sme práve boli, počujeme poriadny buchot z vedľajšej budovy, ktorý vzápätí ustane. Nevieme, čo si o tom myslieť a tak budovu obchádzame z diaľky a mierne pozorujeme. Priblížime sa nakoniec z druhej strany, kde sa nachádza veľká garáž. Očividne je stále používaná.

V tomto momente zistíme, že hluk, ktorý nás vystrašil, nerobí žiadny človek ale uvoľnená časť krytiny, keď silnejšie zafúka. Vojdeme tak do interiéru budovy, kde sa nám potvrdí, že táto časť nie je tak úplne opustená.

Pomaly sa začína stmievať a ešte jednou vecou, ktorú tu chceme preskúmať, sú zaujímavé "kopce" v areály základne. Predpokladáme, že pod nimi budú buď nejaké bunkre, sklady alebo garáže.

Jeden z týchto "kopcov" ale pod sebou skrýva niečo iné, čo nájdeme úplne náhodne. Pravdepodobne kryt alebo muničný sklad.

Nech sa cítime hocijako úžasne, akú super vec sme objavili, do reality sa vrátime hneď, ako vídeme von. Vo vedľajšom "kopci" skladujú zrno a v tom ďalšom majú vytvorený chliev kravy, husy a prasce.

Pravdepodobne aktuálne priestory niekdajšej vojenskej základne používajú miestni poľnohospodári. Množstvo traktorov, blatových stôp, zrno a rôzny materiál v jednej z budov nám napovedal, že tu niečo funguje.

Po návrate domov si krkolomne dohľadáme nejaké informácie na maďarských stránkach. 

Vojenská základňa slúžila od roku 1977 a venovala sa predovšetkým leteckému výskumu a ochrane vzdušného priestoru. 2. októbra 2000 bola táto vojenská jednotka zrušená a neskôr bola nariadená likvidácia základne.

Kasárne a 40 akrov pozemku dostala miestna správa zadarmo od štátu. Neskôr ho predala realitno-investičnej spoločnosti, ktorá tu chcela postaviť niečo, na podporu cestovného ruchu. To sa ale nikdy nestalo. A tak areál aspoň využívajú miestni poľnohospodári so svojimi zvieratami.

 

Ak chceš viac obrázkov, videí a informácií, ktoré sa do blogu nedostali, sleduj moju Facebook stránku na https://www.facebook.com/helmutravel/.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Chaos sa šíri krajinou

Šialenejšie ako meniť zákon pre Cibulkovú je zaradiť poľnohospodárstvo do očkovania kritickej infraštruktúry.

NADÁCIA ZASTAVME KORUPCIU

Milióny na IT z čias Žigu sú ukážkovým plytvaním, na ťahu je NAKA

Bezpečnostný systém na hospodárstve bol predražený, tvrdí NKÚ.


Už ste čítali?